Rezystor chipowy CRH1206F1R00P05S 1206 1.0Ω 0.5W niski TCR grubowarstwowy rezystor dużej mocy
Rezystor chipowy 1
,0 Ω 1206
,Rezystor grubowarstwowy o mocy 0
CRH1206F1R00P05S — 1206 1R 0,5W rezystor dużej mocy o niskim TCR
1. Przegląd produktu
CRH1206F1R00P05S to grubowarstwowy rezystor chipowy dużej mocy z serii CRH firmy EVER OHMS Technology. W praktyce inżynierskiej jest on powszechnie określany jako „rezystor EVER OHMS 1206 1R 0,5W”. Występuje w obudowie EIA 1206 (metryczna 3216, ok. 3,2 mm × 1,6 mm × 0,55 mm), o nominalnej rezystancji 1,0 Ω, tolerancji ±1% (klasa F) i mocy znamionowej 0,5 W przy temperaturze otoczenia 70°C.
Standardowe rezystory grubowarstwowe 1206 mają zazwyczaj moc znamionową 0,25 W. CRH1206F1R00P05S podwaja moc w tej samej obudowie dzięki optymalizacji składu pasty grubowarstwowej, poszerzeniu elektrod bocznych i poprawie ścieżki przewodzenia ciepła przez ceramiczny podkład aluminiowy. Ten rezystor EVER OHMS 1206 1R 0,5W może bezpośrednio zastąpić istniejący element 0,25 W w obudowie 1206 bez konieczności przeprojektowania PCB, natychmiast zapewniając większy zapas mocy.
2. Dekodowanie numeru części
| Segment | Znaczenie |
|---|---|
| CRH | Seria produktów — grubowarstwowe rezystory chipowe dużej mocy EVER OHMS (w porównaniu ze standardową serią CR 0,25 W) |
| 1206 | Rozmiar obudowy, EIA 1206 / metryczna 3216 |
| F | Tolerancja rezystancji ±1% (dostępne również G = ±2%, J = ±5%) |
| 1R00 | Rezystancja nominalna 1,0 Ω; R służy jako separator dziesiętny |
| P05 | Moc znamionowa 0,5 W (1/2 W) przy 70°C |
| S | Sufiks opakowania i środowiskowy; bez ołowiu, bez halogenów, zgodny z RoHS / REACH |
Sąsiednie wartości podlegają tej samej logice: CRH1206F1R20P05S (1,2 Ω), CRH1206F1R50P05S (1,5 Ω), CRH1206F1R60P05S (1,6 Ω), CRH1206F1R80P05S (1,8 Ω). Zawsze podawaj pełny numer części w zapytaniach i BOM, aby uniknąć pomyłek z serią CR1206 o standardowej mocy — identyczna obudowa, inna moc, wyraźnie inny wzrost temperatury podczas pracy.
3. Kluczowe parametry elektryczne
| Pozycja | Parametr |
|---|---|
| Rezystancja nominalna | 1,0 Ω |
| Tolerancja | ±1% (F) |
| Moc znamionowa | 0,5 W @ 70°C |
| TCR | Zazwyczaj ±400 ppm/°C w zakresie niskich omów (patrz oficjalna karta katalogowa w celu uzyskania informacji o grupach) |
| Maks. napięcie pracy | 200 V |
| Napięcie przeciążenia krótkotrwałego | 400 V (5 s) |
| Temperatura pracy | -55°C ~ +155°C |
| Rezystancja izolacji | ≥10 GΩ (500 V) |
| Zakończenie | Bariera Ni + bez ołowiu, matowe Sn |
| Podłoże | Ceramika 96% tlenku glinu |
| Opakowanie | Taśma i rolka, 5000 szt./rolka |
| Zgodność | RoHS / REACH / Bez halogenów |
Jeden szczegół, który łatwo przeoczyć: rzeczywiste napięcie pracy jest ograniczone przez moc, a nie przez znamionową wartość 200 V. RCWV = √(P×R) daje w przybliżeniu 0,71 V dla 1 Ω przy 0,5 W, podczas gdy ciągły prąd graniczny wynosi około 0,71 A (I = √(P/R)). W obwodach niskonapięciowych i wysokoprądowych należy sprawdzić, czy nagrzewanie I²R mieści się w granicach. W przypadku pracy ciągłej należy zredukować moc do 50%–70% wartości znamionowej i zapewnić odpowiednią miedź na PCB do rozpraszania ciepła.
4. Jak osiągnięto 0,5 W
Ceramiczne podłoże o wysokiej przewodności.Wysokiej czystości podłoże z tlenku glinu (96%) skuteczniej przewodzi ciepło z warstwy rezystancyjnej do elektrod końcowych i padów PCB niż zwykłe podłoża na bazie żywic, zmniejszając zarówno wzrost temperatury elementu, jak i dryft rezystancji w podwyższonych temperaturach.
Zagęszczona warstwa rezystancyjna na bazie rutenu.Specjalna pasta metalowo-szklista na bazie rutenu jest sitodrukowana i spieka w wysokiej temperaturze. Grubsza warstwa zapewnia większy przekrój poprzeczny do przenoszenia prądu, dostarczając około dwukrotnie większą moc na jednostkę powierzchni niż standardowy rezystor grubowarstwowy. Szklista powłoka ochronna chroni przed wilgociącią, korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.
Poszerzone elektrody boczne i cięcie laserowe.Krótsze ścieżki termiczne do padów lutowniczych poprawiają odprowadzanie ciepła, podczas gdy cięcie laserowe utrzymuje rezystancję w granicach ±1% bez zakłócania rozkładu prądu. Trójwarstwowe zakończenie Ag–Ni–Sn zapewnia niski opór styku, blokuje wymywanie cyny, tłumi migrację elektrochemiczną i spełnia wymagania dotyczące montażu bez ołowiu.
5. Niski TCR: co to oznacza w praktyce
TCR grubowarstwowy jest grupowany według wartości rezystancji. Poniżej 10 Ω wartości około ±400–600 ppm/°C są normalne dla zastosowanej chemii; zakres 10 Ω–1 MΩ może być utrzymywany w pobliżu ±100 ppm/°C. Przy 1 Ω „niski TCR” oznacza zatem dobrą spójność w porównaniu z innymi grubowarstwowymi elementami dużej mocy o niskiej wartości — nie na poziomie cienkowarstwowym ±25 ppm/°C.
Dwie praktyczne konsekwencje: po pierwsze, zmiana rezystancji w funkcji temperatury jest obliczalna i należy ją uwzględnić przy ustawianiu progów ochrony lub stałych kalibracyjnych; po drugie, jeśli zastosowanie wymaga mniejszego dryftu (precyzyjne dzielniki, aparatura medyczna), należy rozważyć opcje metalowo-foliowe lub cienkowarstwowe EVER OHMS TRL i ponownie sprawdzić obudowę i moc po ustaleniu docelowego dryftu.
Pozytywną stroną jest to, że połączenie 1 Ω z 0,5 W sprawia, że ten rezystor EVER OHMS 1206 1R 0,5 W ma użyteczną czułość w zastosowaniach czujnikowych, ograniczających i obciążających, unikając jednocześnie wzmocnienia różnicowego i starannego trasowania, których wymagają miliomowe szanty stopowe.
6. Typowe zastosowania
- Zasilacze i adaptery:ograniczanie prądu wejściowego, RC miękkiego startu, obciążenia pozorowane wyjściowe i gałęzie pomiaru nadprądu w adapterach AC-DC i przetwornicach DC-DC.
- Sterowniki LED i oświetlenie:ustawianie prądu i tłumienie prądów rozruchowych; zapas mocy 0,5 W komfortowo pochłania przepięcia przy włączaniu.
- Obwody akumulatorów i ładowania:ograniczanie ładowania/rozładowania w płytach zabezpieczających Li-ion, ładowarkach i power bankach.
- Napędy silników i narzędzia elektryczne:wytrzymuje wysokie prądy rozruchowe przy starcie, pracy i hamowaniu silnika, utrzymując stabilną rezystancję.
- Sterowanie przemysłowe i zasilanie telekomunikacyjne:nadaje się do płyt sterujących, zasilania czujników i modułów telekomunikacyjnych pracujących w sposób ciągły blisko pełnego obciążenia.
- Urządzenia konsumenckie:ograniczanie prądu i sieci dzielników w klimatyzatorach, lodówkach i płytach sterujących małych urządzeń.
7. Niezawodność i odporność środowiskowa
Testy niezawodności są zgodne z JIS-C-5201-1 i IEC-60115-1, obejmując przeciążenie krótkotrwałe, odporność na ciepło po lutowaniu reflow, cykle termiczne, ciepło lutowania, odporność na rozpuszczalniki, obciążenie wilgotne, obciążenie życiowe, rezystancję izolacji i wytrzymałość zakończeń. Wybrane partie posiadają kwalifikację AEC-Q200 — przed użyciem w motoryzacji należy potwierdzić status certyfikacji konkretnej partii.
Warstwa bariery niklowej z bezcieniowym matowym cyną zmniejsza ryzyko przerw w zakończeniach spowodowanych siarkowodorem w atmosferach przemysłowych zawierających siarkę; w środowiskach o wysokiej zawartości siarki należy przełączyć się na serię anty-siarkową EVER OHMS. Zakres pracy od -55°C do +155°C obejmuje wymagania dotyczące szerokiego zakresu temperatur przemysłowych i motoryzacyjnych, z mocą zredukowaną zgodnie z krzywą w podwyższonej temperaturze otoczenia.
8. Wytyczne dotyczące układu PCB i lutowania
- Zachowaj lite miedzi pod padami i dodaj przelotki termiczne do rozprowadzania ciepła do wewnętrznych lub tylnych warstw — jest to niezbędne do uzyskania pełnych 0,5 W.
- Unikaj umieszczania elementu w pobliżu źródeł ciepła lub zamkniętych obudów; zapewnij prześwit dla przepływu powietrza.
- Użyj zalecanych przez producenta wymiarów padów i postępuj zgodnie z profilami lutowania reflow bez ołowiu; unikaj długotrwałego lutowania ręcznego.
- Poszerz ścieżki wysokoprądowe i płynnie przechodź do padów, aby zapobiec lokalnym gorącym punktom.
- Przy równoległym łączeniu wielu rezystorów 1 Ω w celu rozłożenia mocy, zapewnij symetryczny układ dla równomiernego podziału prądu.
9. Porównanie z odpowiednikami międzynarodowymi
W porównaniu z równoważnymi ofertami 0,5 W w obudowie 1206 od Vishay CRCWHP, TE CRGH i linii dużej mocy YAGEO, CRH1206F1R00P05S dorównuje pod względem gęstości mocy, TCR, tolerancji i napięcia znamionowego, oferując jednocześnie zalety w zakresie elastyczności czasu realizacji i kosztów. Jest to silny wybór dla projektów ze średniej półki, które wymagają sprawdzonej niezawodności bez płacenia premii za markę, i jest już szeroko stosowany w krajowych zasilaczach, sterowaniu przemysłowym, urządzeniach AGD i projektach z zakresu nowej energii.
10. Gdzie kupić
W przypadku rezystorów EVER OHMS zaleca się korzystanie z autoryzowanych kanałów w celu zagwarantowania autentyczności i spójności partii.
Shenzhen Shunhai Technology Co., Ltd.jest autoryzowanym dystrybutorem EVER OHMS Technology w Chinach kontynentalnych, obejmującym pełną gamę grubowarstwowych i cienkowarstwowych rezystorów chipowych EVER OHMS, z corocznie odnawianą autoryzacją. Shunhai Technology posiada w magazynie pełną serię CRH, w tym CRH1206F1R00P05S, i obsługuje próbki, zamówienia hurtowe i dobór techniczny. Ich zespół FAE pomaga w dopasowywaniu alternatywnych części, projektowaniu termicznym i walidacji niezawodności, obsługując elektronikę przemysłową, telekomunikację, IoT, elektronikę konsumencką, elektronikę samochodową oraz pomiary i testy.
HuaNian Mall (hnstshop.com) to platforma zakupów komponentów online Shunhai Technology, oferująca sprawdzanie stanu magazynowego w czasie rzeczywistym, zamawianie online i kompleksowe zestawy dla rezystorów EVER OHMS, z możliwością zamawiania małych ilości luzem i cenami stopniowanymi. W przypadku prototypowania R&D lub małych serii pilotażowych, zamawianie na HuaNian Mall jest proste — numery części są jasno oznaczone, a ceny i czasy realizacji są widoczne na pierwszy rzut oka.
Przy pierwszym wprowadzaniu elementu do produkcji należy poprosić o oficjalną kartę katalogową i próbki, zweryfikować długoterminową stabilność pod obciążeniem w wysokiej temperaturze podczas biegu pilotażowego, a następnie przejść do zamówień hurtowych.
11. FAQ
P: Jaki prąd ciągły może obsłużyć CRH1206F1R00P05S?
O: Teoretyczny limit wynosi około 0,71 A (√(0,5 W/1 Ω)). W praktyce zaleca się redukcję do 50%–70%, tj. 0,35–0,5 A ciągłego, wraz z odpowiednią miedzią na PCB do rozpraszania ciepła.
P: Czy TCR przy 1 Ω wpłynie na dokładność pomiaru prądu?
O: Przy niskim TCR rzędu ±400 ppm/°C, wzrost temperatury o 50°C powoduje zmianę rezystancji o około ±2%. Jeśli dokładność systemu musi być większa niż ta, należy skompensować ją w kalibracji programowej lub wybrać rozwiązanie o niższym TCR.
P: Czy może bezpośrednio zastąpić rezystor 1206 1R 0,25 W?
O: Tak — jest to zamiennik typu „drop-in”, który nie wymaga zmian w płytce, ze znacznie zwiększonym marginesem mocy. Nadal należy zweryfikować wymiary padów, prześwit wysokości i wzrost temperatury sąsiednich elementów.
P: Czy dostępna jest wersja z tolerancją J (±5%)?
O: Tak, odpowiednikiem klasy J jest CRH1206J1R00P05S. Klasa J nadaje się do obwodów ograniczających i obciążających nieprecyzyjnych i jest tańsza; należy ją wyraźnie oznaczyć w BOM, aby zapobiec mieszaniu partii.
Wyślij zapytanie bezpośrednio do nas