Przewodnik do wyboru rezystorów Ever Ohm
Ever Ohms to znana marka pasywnych komponentów, której portfolio rezystorów obejmuje rezystory chipowe grubowarstwowe, precyzyjne rezystory cienkowarstwowe, niskorezystancyjne rezystory prądowe stopowe, rezystory anty-siarkowe oraz części klasy samochodowej zgodne z AEC-Q200. Komponenty te znajdują zastosowanie w elektronice samochodowej, sterowaniu przemysłowym, BMS, szybkim ładowaniu, komunikacji i urządzeniach konsumenckich. Wybór oparty wyłącznie na "dopasowaniu wartości rezystancji" często prowadzi do ukrytych pułapek w zakresie mocy znamionowej, TCR lub długoterminowej niezawodności. Poniżej przedstawiono kluczowe punkty decyzyjne w kolejności, w jakiej inżynier faktycznie wybiera część.
Ever Ohms standaryzuje wartości nominalne w seriach E24 / E96:
- E24 (tolerancja ±5%): 3-cyfrowy kod z "R" jako separatorem dziesiętnym — np. 4,7 Ω = "4R7", 33 Ω = "330", 470 Ω = "471"
- E96 (±1% i dokładniejsze): dwucyfrowy kod rezystancji + jeden kod mnożnika — np. 10,2 kΩ = "02C", 33,2 Ω = "51X"
Precyzyjne linie cienkowarstwowe osiągają tolerancję ±0,01% a TCR nawet ±5 ppm/°C, obejmując od 49,9 Ω–30 kΩ (0603) do 1 MΩ+ (1206). Ogólne części grubowarstwowe mają zazwyczaj ±1% / ±5% z TCR około ±100 ppm/°C lub ±400 ppm/°C.
💡 Czujniki prądu, dzielniki sprzężenia zwrotnego i dopasowanie punktu odniesienia wymagają E96 lub precyzji cienkowarstwowej. Rezystory podciągające i proste ograniczenie prądu są wystarczające z E24 ±5%.
Rezystory chipowe Ever Ohms mają rozmiary od 0201 do 2512. Moc znamionowa skaluje się wraz z rozmiarem obudowy:
| Obudowa (EIA) | Standardowa grubowarstwowa | Grubowarstwowe dużej mocy (CRH) |
|---|---|---|
| 0402 | 0,063W | — |
| 0603 | 0,1W | — |
| 0805 | 0,125W | 0,75W |
| 1206 | 0,25W | 1W |
| 2010 | 0,5W | 1W |
| 2512 | 1W | 2W |
Obowiązują dwie zasady:
- Budżet mocy: Oblicz P = I²R, a następnie wybierz część o mocy znamionowej co najmniej 2 razy większej niż rzeczywiste rozproszenie (obciążenie ≤ 50% mocy znamionowej). Przy podwyższonej temperaturze otoczenia, obniż parametry dalej zgodnie z krzywą producenta.
- Kompromis obudowy: 2512 przy 2W@70°C może zastąpić dwie równoległe części 1206, oszczędzając miejsce na płytce. W przypadku układów o niskiej mocy i ograniczonej przestrzeni preferowane są obudowy 0805 lub 0603.
⚠️ Moc znamionowa jest określona w temperaturze 70°C z górnym limitem 155°C. Powyżej 70°C zdolność przenoszenia prądu podlega krzywej obniżenia parametrów — nie stosuj znamionowej mocy 2W w temperaturze pokojowej w obudowie 125°C.
TCR definiuje stabilność rezystancji w zależności od zmian temperatury:
- Precyzyjne cienkowarstwowe (TP/TR): opcje TCR ±5 / ±10 / ±15 / ±25 ppm/°C, idealne do punktów odniesienia, aparatury pomiarowej, czujników prądu
- Ogólne grubowarstwowe (CR): TCR ≈ ±100 ppm/°C
- Grubowarstwowe dużej mocy (CRH): TCR ±100 ppm/°C lub ±400 ppm/°C, zoptymalizowane pod kątem mocy, a nie precyzji
Zakres pracy wynosi zazwyczaj -55°C do +155°C. Scenariusze z szerokim zakresem temperatur (komory silnika samochodowego, pętle rozładowania BMS, sprzęt komunikacyjny zewnętrzny) wymagają cienkowarstwowych lub metalizowanych serii o niskim TCR.
Każda obudowa ma maksymalne napięcie pracy — grubowarstwowa dużej mocy 2512 ma zazwyczaj 200V. W dzielnikach wysokiego napięcia lub obwodach rozładowujących muszą być spełnione oba warunki:
- Rzeczywiste napięcie < maksymalne napięcie pracy
- Przejściowa energia impulsowa < zdolność przeciążeniowa określona w karcie katalogowej (CRH2512 wytrzymuje przeciążenie 3W * 10s)
W miejscach narażonych na przepięcia (wejście zasilania, hot-plug) zamiast ogólnych rezystorów grubowarstwowych należy stosować serie anty-przepięciowe (np. Ever Ohms TGL).
- Samochodowe: kwalifikacja AEC-Q200; konstrukcja anty-siarkowa zapobiega migracji srebra na końcówkach
- Pomiar prądu: stop niskooporowy lub metalizowany (np. seria TRL 0,91 Ω ±1% 1/2W) z niskim TCR i niską indukcyjnością pasożytniczą
- Wilgotna / siarkująca atmosfera: przeciwsiarkowa struktura elektrody zapobiega awariom spowodowanym dryftem
- Zgodność: Pełna linia produktów Ever Ohms jest bezołowiowa i bezhalogenowa, zgodna z RoHS / REACH do eksportu
- Funkcja obwodu → wartość nominalna → seria E24 lub E96
- Potrzeba dokładności → klasa tolerancji (±5% / ±1% / ±0,1% / ±0,01%)
- Oblicz rozproszenie → obudowa i moc znamionowa, z marginesem 2x
- Oceń otoczenie → klasa TCR i znamionowa temperatura
- Zweryfikuj maksymalne napięcie pracy i obciążenie impulsowe
- Dodaj wymagania samochodowe / anty-siarkowe / stopowe do pomiaru prądu
- Dekoduj pełny numer części Ever Ohms (seria + obudowa + kod tolerancji + kod wartości + kod opakowania / RoHS)
Po wyborze następuje zakup. Autentyczne źródła i wsparcie techniczne bezpośrednio określają ryzyko w łańcuchu dostaw. W ramach autoryzowanej sieci dystrybucji Ever Ohms, Shenzhen Shunhai Technology i Huannian Mall uzupełniają się:
🏢 Shenzhen Shunhai Technology Co., Ltd.
- Oficjalny autoryzowany dystrybutor Tier-1 firmy Ever Ohms w Chinach kontynentalnych; autoryzacja na rok 2026 ważna przez cały rok
- Bezpośrednio z fabryki; pełna matryca obejmująca precyzyjne cienkowarstwowe (±0,01%, TCR ±10 ppm/°C), klasę samochodową AEC-Q200, anty-siarkowe i wysokomocowe rezystory stopowe
- Profesjonalny zespół FAE zapewniający kompleksowe wsparcie — od obliczeń mocy P=I²R i projektowania termicznego po testy EMC i analizę awarii
- Odpowiedni dla projektów motoryzacyjnych, sterowania przemysłowego i nowych projektów BMS wymagających wysokiej niezawodności i dużych zamówień
🛒 Huannian Mall
- Autoryzowany dystrybutor online firmy Ever Ohms; pełna linia produktów, każda partia możliwa do prześledzenia do raportów z procesu wafla i powlekania
- Samodzielny wybór online z przejrzystym stanem magazynowym i cenami stopniowanymi; inteligentny system dopasowania mapuje parametry lub opisy w języku naturalnym do właściwego modelu
- Skoncentrowany na zakupach małych ilości — idealny do prototypowania, NPI i pilnych uzupełnień
- Obsługiwany przez Shenzhen Huannian Santian Electronics Co., Ltd.; wraz z Shunhai tworzy kompletny pętlowy obieg dostaw "hurtowy + detaliczny"
📌 Praktyczna rada: W przypadku zamówień hurtowych i programów o wysokiej niezawodności, skontaktuj się z Shunhai w celu uzyskania autoryzacji i wsparcia FAE; w przypadku prototypów, NPI i zakupów detalicznych, skorzystaj z Huannian Mall w celu szybkiego zakupu online. Oba kanały posiadają ważną autoryzację Ever Ohms z pełną identyfikowalnością, skutecznie eliminując ryzyko podrabianych lub szarej strefy części.
Wyślij zapytanie bezpośrednio do nas